تایپوگرافی هنری است که در آن یک طراح، حروف و کلمات را به شکل زیبایی کنار هم قرار می‌دهد و به این ترتیب یک اثر جذاب را به وجود می‌آورد. تایپوگرافی ترکیبی از نوشته و طراحی گرافیک است. در یک تایپوگرافی، طراح با تغییر دادن شکل حروف، فاصله بین آن‌ها و سایه زدن حروف یک طرح گرافیکی زیبا را پدید می‌آورد.


کاربردهای تایپوگرافی

تایپوگرافی در بسیاری از کارهای هنری استفاده می‌شود، دلیلش هم این است که مخاطبان ارتباط بیشتری با تایپوگرافی برقرار می‌کنند. تایپوگرافی چیزی شبیه به دست خط خوب است. فکر کنید یک نامه با دست خط بد دریافت کنید. قطعا خواندن چنین متنی را دوست ندارید. حالا اگر نامه با خط بسیار زیبایی نوشته شده باشد، از خواندنش لذت می‌برید و با دقت بالایی آن را می‌خوانید.

تایپوگرافی

از تایپوگرافی می‌توانیم در تمام کارهای گرافیکی مثل طراحی لوگو، طراحی بنر، طراحی کتاب، طراحی کارت ویزیت، کاور موزیک، تیتراژ فیلم و ... استفاده کنیم. تایپوگرافی مخصوص زبان خاصی نیست و می‌توانید تایپوگرافی‌های فارسی و انگلیسی تهیه کنید.


اصول طراحی تایپوگرافی

کسی که قصد طراحی تایپوگرافی دارد باید شناخت کاملی از انواع فونت‌ها داشته باشد و بتواند بهترین فونت را برای کارش انتخاب کند. مورد بعدی در تایپوگرافی، رنگ کار است. معمولا یک نوشته ساده از 1 رنگ تشکیل شده است، اما در تایپوگرافی از چند رنگ به همراه سایه استفاده می‌شود. به همین دلیل طراح تایپوگرافی باید اصول ترکیب رنگ و ایجاد سایه را بلد باشد.

نکته مهم دیگر در طراحی تایپوگرافی، فاصله بین حروف و کلمات است. زیبایی تایپوگرافی در بی‌نظمی آن است. در تایپوگرافی جملات مثل نوشته‌های معمولی با یک اندازه و فاصله مشخص در کنار هم قرار نمی‌گیرند. بعضی از حروف و کلمات بزرگ‌تر از بقیه و برخی هم کوچکتر هستند. حتی فاصله بین حروف و کلمات هم یکسان نیستند. همین کار عامل اصلی جذابیت یک تایپوگرافی است و آن را از یک نوشته عادی متمایز می‌کند.

طراحی تایپوگرافی

بعضی از افراد تایپوگرافی را با خوشنویسی اشتباه می‌گیرند و فکر می‌کنند تایپوگرافی هم نوعی خوشنویسی است. در تایپوگرافی، طراح با تغییر شکل حروف، برچسته کردن یا ایجاد اغراق در حروف و ساده سازی حروف یک اثر زیبا خلق می‌کند. در خوشنویسی هدف اصلی زیبایی نوشته است و ممکن است نتیجه کار خیلی خوانا نباشد، اما در تایپوگرافی متن را باید طوری طراحی کرد که در کنار زیبایی، خوانا هم باشد.


تایپوگرافی یک نوشته تصویری است و به همین دلیل متن آن سریع‌تر و راحت‌تر در ذهن باقی می‌ماند. همین ویژگی باعث شده است که از تایپوگرافی در کارهای زیادی استفاده شود. اگر شما هم می‌خواهید یک تایپوگرافی زیبا داشته باشید، با مشاوران ادیت تو تماس بگیرید تا به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.