احتمالا پیش آمده است که برای طراحی کاتالوگ یا کارهای دیگر، نیاز به عکس از محصولات‌تان داشته باشید. شاید فکر کنید یک عکس خوب را فقط باید با دوربین حرفه‌ای بگیرید، اما دوربین گوشی‌های هوشمند به قدری پیشرفت کرده است که با آن می‌توانید عکس‌هایی بسیار باکیفیت و جذاب تهیه کنید. در ادامه چند نکته مهم به شما می‎گوییم که با رعایت آن‌ها می‌توانید عکس‌های خیلی خوبی با موبایل‌تان بگیرید.


1_ فعال کردن خطوط مشبک

خطوط مشبک یا Grid Line کاربرد زیادی در عکاسی دارد. این خطوط به صورت 2 خط افقی و 2 خط عمودی روی صفحه موبایل ظاهر می‌شوند. کاربرد اصلی خطوط مشبک در پیدا کردن نقاط طلایی عکس و استفاده از قانون یک سوم است. خطوط مشبک داخل صفحه 4 نقطه تقاطع دارند که اگر سوژه روی این نقاط قرار بگیرد، بهتر خودش را داخل عکس نشان می‌دهد.

راهنمای عکاسی با موبایل

مثلا اگر قصد دارید برای طراحی بنر از محصول‌تان عکس بگیرید، با فعال کردن این خطوط می‌توانید از قانون یک سوم برای جذاب‌تر شدن تصویر استفاده کنید.


2_ استفاده نکردن از فلش گوشی

اگر دقت کنید عکاسان حرفه‌ای خیلی کم از فلش دوربین یا گوشی استفاده می‌کنند. بهتر است قبل از عکاسی، نور محیط و سوژه را تنظیم کنید و به این ترتیب نیازی به فلش نخواهید داشت. سعی کنید در ساعات طلایی که درست بعد از طلوع آفتاب و مدتی قبل از غروب آفتاب است، عکاسی کنید و از نور طبیعی بهره ببرید.

در عکاسی از محصول برای تهیه بنر تبلیغاتی حتما حواس‌تان باشد که سایه‌های اضافی روی محصول نباشد و نور یک‌دستی به تمام نقاط آن تابیده شود. اگر قصد تهیه بنر تبلیغاتی دارید، حتما مقاله «یک بنر تبلیغاتی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟» را مطالعه کنید.

استفاده نکردن از فلش در عکاسی


3_ تنظیم فوکوس دوربین

تمام گوشی‌های امروزی دارای قابلیت تنظیم دستی و اتوماتیک فوکوس هستند. در اکثر موارد بهتر است با لمس کردن سوژه روی صفحه نمایشگر گوشی، فوکوس را روی آن قرار دهید تا سایر اجزای داخل عکس کمی تار شوند و سوژه بیشتر خودش را نشان بدهد.

نکات مهم در عکاسی با موبایل


4_ تا حد امکان از زوم کردن پرهیز کنید

یکی از اشتباهات رایج عکاسان مبتدی که عکس‌شان را خراب می‌کند، همین زوم کردن روی سوژه است. زوم کردن آن هم با دوربین گوشی باعث ایجاد نویز در عکس و کمتر شدن کیفیت و جزییات آن می‌شود. در صورت امکان به جای زوم کردن سعی کنید به سوژه نزدیک شوید. اگر نمی‌توانستید به سوژه نزدیک شوید، پیشنهاد می‌کنیم المان‌های غیر ضروری را با ادیت، از عکس‌تان حذف کنید.

زوم نکردن روی سوژه در عکاسی با موبایل

بعد از عکاسی بهتر است عکس خودتان را ویرایش کنید. این کار را می‌توانید با استفاده از موبایل‌تان هم انجام دهید. در مطلب «آموزش ادیت عکس با پیکس آرت» به شما یاد دادیم که چطور عکس‌های خودتان را به راحتی ادیت کنید.


در صورتی که می‌خواهید عکس‌های‌تان را حرفه‌ای ادیت کنید یا با این تصاویر یک بنر فوق‌العاده جذاب بسازید، ادیت تو این کارها را با بالاترین کیفیت برای شما انجام می‌دهد. برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با ادیت تو تماس بگیرید.